Jag kommer från Borås, men har Italien som hemland sedan hela 35 år tillbaka, är bosatt i Prato, strax utanför Florens. Jag är hopplös förälskad i detta land med alla dess spännande och motstridiga nyanser. Jag har jobbat som reseledare i 18 år nu och älskar mitt jobb, där jag får förmedla kunskap om Italien och värna om att resenärerna får ut så mycket som möjligt av resan. Huvudsakliga intressen är kultur och historia, och jag brinner även för mat- och vintraditioner. Jag håller koll på logistiken, inkluderar alla och har lätt till skratt. Vi har roligt på resorna! Hjärtligt välkomna!
Jag uppskattade reseledaren Lena mycket. Hon var tydlig med information. Hon berättade på ett lättsamt sätt om hur man levde och hur samhället fungerade i Italien. Det var mycket givande.
Fantastisk reiseleder
Lena var en fantastisk reiseleder, alltid blid og løsnings orientert.
Villa Maria bra läge, enkelt hotel, lyhört men rent och vänlig personal. Utmärkt reseledare och lokalguide
Med en fantastisk reseledare som Lena och en lika fantastisk guide som Anna kan det bara bli perfekt.
Bra upplägg med utflykter/ lediga dagar. Fick även bra tips av Lena om vad vi kunde göra på lediga dagar. Väldigt kompetent och bra reseledare!
Datum | Destination | Pris | Platser kvar | Pris | |
---|---|---|---|---|---|