Leonardo Hotel Vienna Schönbrunn ligger i Wiens 15:e distrikt och erbjuder en modern och bekväm vistelse för besökare. Hotellet har 283 rum, alla utrustade med luftkonditionering, platt-TV med kabelkanaler och en sittgrupp. Badrummen är utrustade med dusch och hårtork. Gratis Wi-Fi finns tillgängligt i hela hotellet.
Hotellet ligger strategiskt placerat med Längenfeldgasse tunnelbanestation (linjerna U4 och U6) precis mittemot, vilket gör det enkelt att ta sig runt i staden. Schönbrunns slott och Wiens centrum nås snabbt med tunnelbana.
Hotellet erbjuder en 24-timmarsreception, bar och mötesrum. Frukostbuffé finns tillgänglig mot en extra kostnad. Enligt gästrecensioner uppskattas den centrala placeringen och den hjälpsamma personalen.
I närheten av hotellet finns flera sevärdheter. Schönbrunns slott, med sin imponerande arkitektur och vackra trädgårdar, ligger inom bekvämt avstånd. I slottsparken finns även Tiergarten Schönbrunn, världens äldsta zoo, som grundades 1752 och är hem för över 700 djurarter.
För den kulturintresserade är Maria-Theresien-Platz ett måste. Torget omges av Naturhistoriska museet och Konsthistoriska museet, båda med imponerande samlingar. I närheten ligger även MuseumsQuartier, ett av världens största kulturkomplex, som erbjuder en blandning av klassisk och modern konst.
I hotellets omgivning finns ett brett utbud av restauranger och kaféer som erbjuder både traditionell österrikisk mat och internationella rätter. Det finns även flera livsmedelsbutiker i närheten för den som föredrar att handla egna förnödenheter.
Med sitt utmärkta läge, moderna faciliteter och närhet till några av Wiens mest kända sevärdheter, erbjuder Leonardo Hotel Vienna Schönbrunn en bekväm och minnesvärd vistelse för alla resenärer.